Archiv pro rubriku: Kulturní akce

Původ našich příjmení

V pátek 10. 11. 2017 se třídy S1 a S2 vydaly do malšovické knihovny. Tentokrát bylo tématem příjmení. Dozvěděli jsme se, že tato součást našeho jména je poměrně mladá a objevuje se až kolem 18. století.  V knihovně byly k dispozici dvě publikace, které obsahují většinou příjmení původem z českých a moravských krajů, a paní knihovnice Hrbková pátrala také na internetu.
Původ příjmení vychází z vysvětlitelných základů ( vzhled – Krása, Černý, Široký, finanční poměry – Tobolka – dřívější kožený váček na peníze, místo bydliště – Horák  – z hor, nový obyvatel – Novák nebo původní křestní jméno – například Šimon dalo příjmení Šimek). Celý příspěvek

Setkání strašidel a duchů

Ve čtvrtek 2. listopadu v 11 hodin jsme se s dětmi a učiteli sešli v atriu školy, abychom společně oslavili svátek duchů a strašidel. Třídy si přinesly vydlabanou dýni, kterou si zapálily. Velkou parádu nám připravila třída R4 s jejich strašidelnou výzdobou. Všechny masky upírů a strašidel nám vytvořily kouzelnou atmosféru a moc jim děkuji. Letos to bylo poprvé, co jsme se venku na tento svátek sešli. Příští rok se budeme těšit na více strašidel, dýní možná i nějakou hudbu, tanec a další program.

Pedagogické muzeum v Praze

Ve středu 1. listopadu se naše třída S1 vydala do Prahy do Pedagogického muzea. 
Jako odměnu za umístění ve výtvarné soutěži „Škola za času české královny Marie Terezie“ jsme si vybrali vzdělávací program „Kouzelný svět papíru“. Velkým dobrodružstvím byla již samotná cesta vlakem a tramvají, protože jsme mohli cestovat výhradně bezbariérovými dopravními prostředky.
V muzeu jsme se dozvěděli, že než byl vynalezen papír, psali lidé na hliněné desky, trávu, která se jmenuje papyrus a na pergamen, což je vydělaná kůže z telátek. Potom jsme si vyrobili arch ručního papíru, vyzkoušeli několik druhů tajného písma a psali husím brkem.
Po prohlídce muzea jsme si užili oběd ve Valdštejnské restauraci. Domů jsme se vrátili večer unavení, ale bohatší o nové vědomosti a zážitky

Drakiáda

Dne 13. 10. 2017 proběhla v Šimkových sadech již tradiční Drakiáda, které se zúčastnily děti z praktické i speciální školy. Široký prostor, zelená louka a mírné kopce nám daly možnost vynést draky do oblak. Počasí nám přálo, dráčci se na nás usmívali, a někdy se zdálo, že děti vzletí s nimi. Na slunečné říjnové podzimní dopoledne si všichni rádi zavzpomínáme.

Pátrání v knihovně

V rámci celostátního týdne knihoven, který probíhal v týdnu od  2.-7.10, jsme se zúčastnili soutěže „Zločin v knihovně“. Ze Studijní a vědecké knihovny zmizela kompletní sbírka časopisu „Čtyřlístek“ a naše třída si zahrála na detektivy.
Na pěti stanovištích v jednotlivých podlažích jsme podle jednotlivých zanechaných stop pátrali po jednom z deseti podezřelých. Podle nalezeného vlasu a části nitě z oděvu jsme určili barvu a délku vlasů a oblečení. Podle otisku boty jsme určili výšku pachatele a podle zanechaného otisku prstu a dalších indicií jsme identifikovali zloděje.
Výsledek pátrání  jsme vhodili do označené krabice v 5. podlaží. Totožnost pachatele bude zveřejněna 10.10. 2017 na facebookovém profilu knihovny.

Výtvarná soutěž Oblastní charity Hradec Králové

V minulém školním roce se naše škola zúčastnila výtvarné soutěže na téma:  „Tolerance, přátelství, odvaha- aneb můj život s vrstevníky.“
Naše škola měla na soutěži velké zastoupení krásných výkresů. Obdrželi jsme spoustu krásných umístění a ocenění. Vernisáž proběhla 25. Září 2017 ve 13.30 hod na Pivovarském náměstí u recepce Krajského úřadu v Hradci Králové. Výtvarníci byli oceněni v několika kategoriích.
Třetí místa
obsadili tito žáci naší školy: Adéla Linková a Jan Holý, Natálie Ulrichová, Sammour KenzyDruhá místa obsadili: Kateřina Cejnarová, David Bokůvka, Lukáš Novák, Denis Niang, Bára Vašatová a Lukáš Hulaj. Na nejvyšším prvním místě se umístil Jiří Beneš .

Školní výlet S3

Dne 29. 6. se uskutečnil výlet třídy základní školy speciální na zámek do Častolovic. Častolovice nabízí jak prohlídku zámku, krásný park a zoo koutek se zvířátky. Počasí nám celkem přálo, a tak jsme si užili krásné dopoledne.

Výtvarná soutěž Oblastní charity HK

Děti z několika tříd speciální školy se zúčastnily 7. ročníku výtvarné soutěže. Různými technikami vytvořily překrásné výkresy na téma tolerance, přátelství, odvaha-aneb můj život s kamarády. Tuto soutěž vyhodnotí odborná porota jmenovaná pořadatelem. Z oceněných a dalších vybraných prací bude utvořena výstavní kolekce, kterou si příchozí mohou prohlédnout v prostorách budovy Krajského úřadu Královéhradeckého Kraje v Hradci Králové. Celý příspěvek

Výlet do ZOO Stěžery

Ve dnech 9. 6. a 19. 6. si vyjely třídy A3 a 1. až 4. třída na výlet do soukromé ZOO Stěžery. Do Stěžer jsme jeli od školy autobusem č. 16. V ZOO nás hned přivítala malá kozička, která vesele poskakovala u vchodu. Také nám přišla naproti paní majitelka, přivítala nás a ukázala směr prohlídky. Maminky nás vybavily starým pečivem a dobrůtkami pro zvířátka tak jsme spěchali rovnou za nimi. Viděli jsme obří želvy, králíky chlupaté, malinké, obrovské. Morčata, klokana co se válel na sluníčku, velblouda, zebru, lamy, kozy, poníky, dikobrazy. Také puma tu byla, ale ta se schovávala před sluníčkem tak tu jsme bohužel nezahlédli. Dále malé opičky s miminkem, vodní želvičky, spoustu papoušků i velkého papouška Ara. Výlet jsme zakončili dobrým nanukem a vyrazili zpět k autobusu a hurá do školy.  Bylo to moc pěkné opravdu jsme si to užili.

Soutěž v karaoke

Škola hledá superstar –soutěž v karaoke
Dne 16.6 2017 se vyzdobená třída A3 proměnila v hudební studio, kde proběhla soutěž v KARAOKE. Nejlepší a nejodvážnější zpěváci z devíti tříd naší školy porovnávali své hudební dovednosti. S pomocí interaktivní  tabule a mikrofonu  soutěžili o přízeň poroty. Nejvíce překvapil porotu Jan Holý ze třídy S1, který si vybral krásnou píseň od Michala Davida „Každý mě tě lásko závidí “a předvedl skvělý zpěv i intonaci. Druhé místo obsadil Tadeáš Jakub Urban ze třídy A1 a třetí Dominik Vít ze třídy S3 . Z děvčat se na prvním místě umístila Bára Mičudová, druhá Lucie Zaplatílková a krásné třetí místo získala Julie Moravcová. V tanečních kreacích nejvíce vynikl Matěj Volf.  Všem zpěvákům děkujeme za účast a těšíme se na další ročníky.