Archiv pro rubriku: Kulturní akce

Třebechovický betlém

Dne 13.12.2017 jsme se s celou třídou A1 vypravili vlakem do Třebechovic pod Orebem. Jeli jsme se podívat do muzea betlémů na dřevěné mechanické betlémy. Po návštěvě muzea jsme stihli zajít do cukrárny, kde jsme si dali něco dobrého na zub. Na zpáteční cestě jsme zdolali horu Oreb, ze které byl nádherný výhled na celé Třebechovice a dolů jsme sešli 70 schodů. Výlet byl velice krásný.

Jarmark 2017

Rok na sebe nenechal dlouho čekat a do naší školy přišlo opět adventní období. Období čtyř týdnů, během kterých se všichni připravujeme a těšíme na nejkrásnější svátky v roce – dlouho očekávané Vánoce. My jsme se na ně také pečlivě připravovali. Díky velmi usilovné práci dětí, učitelů a maminek jsme mohli uskutečnit náš každoroční předvánoční jarmark, který se konal dne  12.12.2017 v prostorách naší školy.
V tento den se budovou linula vůně upečeného vánočního cukroví, štrůdlu a zimního čaje, v uších se nám rozezněla hudba vánočních koled a prodejní stoly se naplnily velkým množstvím nádherných výrobků. Atmosféru dokreslovala vánoční výzdoba, stromeček, betlém a světélkující řetězy. Již jsme se nemohli dočkat, až si společně užijeme vánoční čas.
V průběhu tohoto dne jsme měli možnost si pochutnat na čerstvě upečeném štrůdlu, perníku nebo muffinech, popíjet při tom čaj a především potěšit srdce našich blízkých pěkným dárečkem. Letos bylo opravdu z čeho vybírat. Myslím si, že jsme si to všichni užili a naladili se tak do svých domovů duchem Vánoc.
Přejeme všem krásný a úspěšný rok 2018.

Výstava výtvarných prací

Podzimní výstava výtvarných prací našich žáků představila čtyři roční období. V kouzelném prostředí jídelny „Bazalky ve Dvorku“ navodila příjemnou atmosféru na čtyřech tematických panelech. V tradiční malbě, kresbě i v netradičních technikách žáci představují svět, který chtějí sdílet s Vámi, s veřejností. Obrázky si můžete prohlédnout do konce prosince.

Mikuláš ve škole

Tak jako každoročně, zavítali i letos dne 5. prosince do naší školy pekelné a nebeské bytosti. Kdo jste je potkal ve třídě, či na chodbě víte, že byli spravedliví. Ty hodné pochválili a obdarovali, ty nehodné postrašili!

Canisterapeutická pohádka

Poslední listopadový den naši školu navštívily canisterapeutky z organizace „Aura canis“, které s sebou přivezly vycvičená zvířátka – pejsky, kočičky, králíka i morče. S těmito vycvičenými zvířecími herci nám zahrály pohádku J. Čapka „Jak pejsek s kočičkou pekli dort“.
Děti byly z výkonu herců nadšené a dávaly to najevo mohutným potleskem. Na závěr si mohly zvířátka pohladit a pomazlit se s nimi. Moc děkujeme za krásný zážitek.

Děti dětem

V úterý 21. listopadu 2017 se uskutečnily dětské hrátky a soutěžení. Žáci 9. ročníku s pomocnicemi z 8. ročníku připravili 10 stanovišť, kde děti vyjmenovávaly měsíce v roce, tvořily teplé čepice, jezdily jako Martinové na bílých koních, stavěly sněhuláky, vykrajovaly cukroví, malovaly vánoční stromečky, hledaly vánoční překvapení… Prostě celé to bylo o nastupující zimě, blížících se krásných dnech vánočních a taky o kamarádském a pěkném chování.

Původ našich příjmení

V pátek 10. 11. 2017 se třídy S1 a S2 vydaly do malšovické knihovny. Tentokrát bylo tématem příjmení. Dozvěděli jsme se, že tato součást našeho jména je poměrně mladá a objevuje se až kolem 18. století.  V knihovně byly k dispozici dvě publikace, které obsahují většinou příjmení původem z českých a moravských krajů, a paní knihovnice Hrbková pátrala také na internetu.
Původ příjmení vychází z vysvětlitelných základů ( vzhled – Krása, Černý, Široký, finanční poměry – Tobolka – dřívější kožený váček na peníze, místo bydliště – Horák  – z hor, nový obyvatel – Novák nebo původní křestní jméno – například Šimon dalo příjmení Šimek). Celý příspěvek

Setkání strašidel a duchů

Ve čtvrtek 2. listopadu v 11 hodin jsme se s dětmi a učiteli sešli v atriu školy, abychom společně oslavili svátek duchů a strašidel. Třídy si přinesly vydlabanou dýni, kterou si zapálily. Velkou parádu nám připravila třída R4 s jejich strašidelnou výzdobou. Všechny masky upírů a strašidel nám vytvořily kouzelnou atmosféru a moc jim děkuji. Letos to bylo poprvé, co jsme se venku na tento svátek sešli. Příští rok se budeme těšit na více strašidel, dýní možná i nějakou hudbu, tanec a další program.

Pedagogické muzeum v Praze

Ve středu 1. listopadu se naše třída S1 vydala do Prahy do Pedagogického muzea. 
Jako odměnu za umístění ve výtvarné soutěži „Škola za času české královny Marie Terezie“ jsme si vybrali vzdělávací program „Kouzelný svět papíru“. Velkým dobrodružstvím byla již samotná cesta vlakem a tramvají, protože jsme mohli cestovat výhradně bezbariérovými dopravními prostředky.
V muzeu jsme se dozvěděli, že než byl vynalezen papír, psali lidé na hliněné desky, trávu, která se jmenuje papyrus a na pergamen, což je vydělaná kůže z telátek. Potom jsme si vyrobili arch ručního papíru, vyzkoušeli několik druhů tajného písma a psali husím brkem.
Po prohlídce muzea jsme si užili oběd ve Valdštejnské restauraci. Domů jsme se vrátili večer unavení, ale bohatší o nové vědomosti a zážitky

Drakiáda

Dne 13. 10. 2017 proběhla v Šimkových sadech již tradiční Drakiáda, které se zúčastnily děti z praktické i speciální školy. Široký prostor, zelená louka a mírné kopce nám daly možnost vynést draky do oblak. Počasí nám přálo, dráčci se na nás usmívali, a někdy se zdálo, že děti vzletí s nimi. Na slunečné říjnové podzimní dopoledne si všichni rádi zavzpomínáme.