Archiv pro rubriku: Kulturní akce

Hrajeme si i hlavou

Ve čtvrtek 21.6.2018 jsme se vydaly na zajímavou akci. Přírodovědecká fakulta Univerzity Hradec Králové pořádala událost „Hrajme si i hlavou“. O co se jednalo a jaké to bylo? Jednalo se o akci, kde jak už z názvu vyplývá, figurovala věda – ale zábavným způsobem! Pro návštěvníky bylo připraveno mnoho stánků s pokusy a hlavolamy, které si bylo možno i vyzkoušet. Nechyběly hrátky s kapalným dusíkem, tvoření obřích bublin, optické klamy a netradiční pokusy se zvukem, optikou i elektřinou. Naše žáky zaujala hlavně chemická show. Všichni si to moc užili. Děti navíc neodešly s prázdnou, odnesly si za soutěže zaslouženou výhru.

Kuks – školní výlet A5

20.6. se třída A5 vypravila objevovat svět. Vlastně hlavně si užít pěkný den v přírodě a na zajímavém místě. Počasí nám přálo a tak jsme se vydali na výlet vláčkem. Vystoupili jsme v malé vesničce Žireč a měli před sebou 5 km túrku. Protože vedla lesem a Braunovým betlémem, bylo co objevovat. Náš hlavní fotograf Adam Louman zachytil všechny naše úlovky na svém I-padu a tak máme vše řádně zdokumentované. Došli jsme ke krásnému zrenovovanému hospitalu Kuks a prohlédli si jeho dominanty i bylinkovou zahradu. Jeho interiéry nás provedla velmi šikovná a vstřícná mladá průvodkyně a zodpověděla všechny naše otázky. Nejzajímavější byly sochy lidských ctností a neřestí, ale největší úspěch u našich hochů měla stylová dobová lékárna. Po dobré zmrzce jsme se vydali vláčkem zpět do našich domovů. Všichni jsme byli moc spokojeni, naši chlapi byli báječní a máme na co vzpomínat.

Výtvarná soutěž „ART-FLORAL-DESIGN“

Poháry pro naši školu získávají nejen sportovci, ale i výtvarníci. V měsíci květnu se děti ze třídy A3 zúčastnily výtvarné soutěže na téma: „SVĚT V POHYBU“, kterou vyhlásila Střední škola vizuální tvorby v Hradci Králové. Asistentka Lenka navrhla účast v kategorii  3D model. Technikou kašírování jsme vyrobili pomocí nafukovacího míče krásnou bílou kouli, kterou Jiří Beneš v rámci hodin vlastivědy přetvořil na zeměkouli.   Celý příspěvek

Dětský den 2018

Tak jako každý rok připravili v pátek 1. června 2018 pro své spolužáky deváťáci zábavné dopoledne. Největší atrakcí byly chůdy a prolézačka. Osvěžující v horkém dnu byla atrakce s nabíráním vody, zklidňujícím prvkem bylo malování křídami či vybarvování pastelkami. Zájem byl i o koberec s kostičkami, hračkami, pexesem. Sportovně zdatnější se mohli projet na koloběžce či házet míčem do koše velkého či míčkem do hubičky veselému šaškovi. Prostě každý si mohl vybrat dle svého. Vše probíhalo s úsměvem a v přátelské pohodě. Za pomoc děkujeme i vstřícným p. učitelkám, které děti doprovázely. Organizátoři z 9.A

Turistický kurz A5

Ve dnech 28. 5. – 1. 6. 2018 odjeli kluci z  A5 spolu s Pršáčkama na Turistický kurz do Sedmihorek v Českém ráji. Jeli jsme vlakem, ubytování bylo na samotě v penzionu Podháj.  Měli jsme krásné počasí, takže jsme stihli mnoho výletů – do Šťastné země, do skal k pramenům, do arboreta, na hrad Valdštejn, plavali jsme v jezírku, hráli hry v přírodě, hledali jsme poklad, opékali buřty, absolvovali stezku odvahy k duchovi Sedmifukovi, poznávali okolí.  Našlapali jsme celkem skoro 30 km a všichni byli bezvadní, pohodoví a kamarádští. Zkrátka jsme si to moc užili a příště jedeme zas.

Škola v přírodě – Jestřebí hory – 3. den

Slavětínská rozhledna
Škola v přírodě je právě v polovině. Počasí nám zatím přeje, ale dnešní meteorologická předpověď není příznivá. A skutečně! Nad Jestřebí boudou se kupila oblaka a očekávaly se bouřky a déšť. Co si počneme? Co můžeme dělat? A byl tu nápad!
Vytvořili jsme kruh a zavolali jsme k nebi indiánské zaklínadlo, abychom mraky zahnali. Poté jsme se vydali na cestu plnou lučních květů, travin a keřů. Začala se stahovat mračna a v dáli zabouřilo. Vpředu se ozval dětský smutný hlas: „To nám to nepomohlo…“ a vzápětí se ozvala indiánská píseň. Ještě dvakrát zabouřilo, ale marky ustupovaly a my putovali dál na Slavětínskou rozhlednu. Cestou děti nasbíraly různé květiny a rostliny a pod rozhlednou si vytvořily „květinovou paletku“. Někteří už nedočkavě hleděli vzhůru k rozhledně. Celý příspěvek

Škola v přírodě – Jestřebí hory – 2. den

Adršpach
Druhý den, úterý 22. 5.2018.
Brzo ráno nás probudily sluneční paprsky, zpěv ptáků a šumění listů ve větvích stromů. Příjemné probuzení nás naladilo na celodenní výlet a my jsme se se po snídani vydali lesní cestou na vlakovou zastávku. V půli cesty jsme se zastavili u studánky a pozorovali jsme, jak se les probouzí do nového dne.
Cesta vlakem rychle ubíhala a ani jsme se nenadáli a byla zastávka Adršpach – skalní město. Pískovcové skály nás vítaly svou velikostí a majestátností a my už se těšili na jejich prohlídku. Skalní město bylo vybudováno a otevřeno již v 18. století a mezi skalami byly vybudovány stezky, které zpřístupnily nádherná místa turistům. Celý příspěvek

Přednáška o kaktusech

V pátek 18. května jsme na škole přivítali dva hradecké kaktusáře – pana Havla a pana Horice. Přišli nám vysvětlit princip péče o tzv. sukulenty a ukázat obrázky.
Celkem tři skupiny žáků s vyučujícími se vystřídaly v zasedací místnosti a viděly ukázky nespočetných druhů a typů kaktusů, které je možné pěstovat v našich podmínkách  – a poslední skupina viděla a slyšela především zážitky z domoviny těchto rostlin – z Mexika.
Pochopili jsme, že kaktusy většinou nemají český název – výjimkami jsou agáve, opuncie nebo pryžce.  Užívají se názvy latinské. Většina kaktusů – při správné péči – odmění svého majitele květy. Než k tomu však dojde, může trvat několik let.  Rozměry jsou od třícentimetrových drobečků po pětimetrové obry. Celý příspěvek

Zvířátka v knihovně Medium

V pátek třídy A3, A4, A6 a R2 navštívily pobočku Městské knihovny Moravské předměstí „Medium“. Paní knihovnice Dáša měla připravený moc hezký program o zvířátkách. Nejprve dětem přečetla pohádku a potom jim dávala hádanky a kvízy. To děti moc bavilo a nadšeně odpovídaly. Po programu jsme si všichni mohli půjčovat a prohlížet různé časopisy a knížky. Po skončení programu jsme se s paní Dášou rozloučili a vydali se na zpáteční cestu do školy.

Ke dni maminek

Nepotřebuju slunce, které září,
stačí mi úsměv na tvé tváři.
Jsi jako růže, která kvete,
jsi ta nejlepší maminka na světě!

Dnešní den byl pro maminky plný překvapení. Usměvavé, krásné obličeje maminek shlížely na přicházející maminky . To pro ně připravily a nakreslily jejich děti!
Je druhá květnová neděle, mezinárodní Den matek. Dnes mají svátek mámy, matky, maminky, maminy, máti i pramáti, babičky, prababičky – prostě všechny ženy, které kdy daly život dítěti. Popřejme jim! Jestlipak jste na to nezapomněli? Sice jste už možná vyrostli z dětských let, abyste vyráběli pro mámu přáníčko nebo dárek k svátku. Potěší i sladká pusa!